امید اشکانی سه شنبه 2 اردیبهشت 1399 07:54 ق.ظ نظرات ()

تعاریف اولیه

در ابتدای امر باید اشاره شود مدیریت دانش (KM) نظمی است که بر راهکارهایی که سازمان ها دانش را ایجاد و استفاده می کنند، متمرکز شده است. مدیریت دانش تعریف منحصر به فرد پذیرفته شده و استانداردهای جهانی پیش از این مجموعه نداشته است. پیش روی مدیریت دانش موفق تعداد قابل توجهی از موانع که همچنان نیازمند رفع می باشند، از قبیل اختلاط های متعدد با نظم های دیگر شامل مدیریت اطلاعات، برداشت های نادرست همه گیر در خصوص نحوه اجرای مدیریت دانش از قبیل تصور اینکه خرید فناوری به تنهایی برای ایجاد ارزش افزوده مدیریت دانش کافی می باشد، وجود دارندهر سازمانی راه حل مدیریت دانش خودش را که بازتابی از نیازها و موقعیت ویژه اش هست را طراحی خواهد کرد.

اهمیت مدیریت دانش

الف. هدف از این کار تولید نتایج با ارزش می ­باشد. نتایج ارزشمندی از دانش کاربردی حاصل می­ شود. دانش سازمانی در حال تبدیل شدن به یک تمایز کلیدی جهت اثربخشی، افزایش همکاری و رقابت است.

ب. کار دانشی در بسیاری از جوامع و سازمان ­ها به صورت روز افزونی مهم شده است. بسیاری از اقتصادها تمایل دارند تا به اقتصاد دانشی تبدیل شوند، جایی که دانش در آن منبع اصلی ثروت می ­باشد. در این زمینه، دانش به دارایی اصلی سازمان تبدیل می ­شود. دانش در بسیاری از زمینه­ ها به طور ویژه­ای مهم است: اجازه می­دهد تا تصمیم ­گیری­ های موثر انجام شود، از کارایی فرآیندها پشتیبانی نموده و به ارتقا آنها کمک می­ کند.

ج. افزایش دسترسی به دانش فرصت­ های توسعه حرفه ­ای افراد در سازمان را از طریق یادگیری، تجربه و تبادل ایجاد می­کند.

د. سازمان­ ها بیشتر از این نمی­ توانند به انتشار خودانگیخته دانش در مقابل تغییرات سریع اتکا کنند. در عوض دانش باید آگاهانه ایجاد شده، یکپارچه شده، به کار برده شده و سریع­تر از نرخ تغییرات مجدداً استفاده شود.

ه.سازمان­ هایی که به صورت جغرافیایی پراکنده و غیرمتمرکز هستند، با انجام فرآیندهای مشابه و مشابهی را در مکان­های مختلف ارایه می­دهند    می توانند از طریق به اشتراک­ گذاری اقدامات و یادگیری ­ها در سراسر مرزهای سازمان، مزیت شگرفی کسب نمایند

و. فرسایش نیروی انسانی در دگرگونی در جامعه امروزی دلالت بر مدیریت دانش دارد. در بسیاری از سازمان­ ها، دانش ­های بسیار مهم توسط متخصصان انبار شده و/ یا نگهداری می­ شود، که در معرض ریسک از دست دادن این دانش ­ها زمانی است که سازمان تغییر نموده یا این کارشناسان سازمان را ترک می­کنند، می ­باشد.

دانش یک دارایی نامشهود سازمانی است که باید مانند هر دارایی دیگر مدیریت شود. لازم است تا دانش توسعه یابد، یکپارچه و نگهداری شود، به اشتراک گذاشته، تعدیل گردیده و به کار برده شود به نحوی که کارکنان بتوانند تصمیمات موثر و اقدامات هماهنگ بر اساس تجارب گذشته و بینش­های جدید در آینده اتخاذ نمایند. مدیریت دانش یک رویکرد جامع برای بهبود یادگیری و اثربخشی از طریق بهینه­سازی استفاده از دانش به منظور خلق ارزش برای سازمان می­باشد. مدیریت دانش از فرآیندهای موجود و استراتژی­های توسعه پشتیبانی می­نماید. به همین ترتیب، مدیرتی دانش باید با سایر توابع سازمانی تلفیق گردد.

ISO 30401

این استاندارد ابزاری مهم برای بهبود کسب و کار، راهنمای آغاز مدیریت دانش و ممیزی داخلی برای کنترل کم و کیف اقدامات یک سازمان در این زمینه است.

به بیان دیگر، ایزو ۳۰۴۰۱ سنگ محک جهانی برای ایجاد، پیاده سازی، نگهداری، بازنگری و بهبود مدیریت دانش است. هدف استاندارد ایزو ۳۰۴۰۱ که به طور اختصاصی برای مدیریت دانش ایجاد شده، پشتیبانی از سازمان‌ها برای ایجاد یک سیستم مدیریتی است که زمینه مورد نیاز برای خلق ارزش‌افزوده از طریق دانش را به شکلی موثر فراهم کند. مدیریت دانش به عنوان یک دیسیپلین بر شیوه‌هایی تمرکز دارد که سازمان‌ها برای خلق و استفاده از دانش بکار می‌گیرند. تا پیش از این استاندارد، مدیریت دانش دارای هیچ تعریف واحد پذیرفته شده‌ای نبوده و هیچ استاندارد جهانی در خصوص مدیریت دانش پیش از این استاندارد در جهان وجود نداشته است. موانع متعددی بر سَر راه مدیریت دانش مُوفق قرار دارد که بایستی بر آنها غلبه کرد. تداخل آن با سایر دیسیپلین‌ها مانند مدیریت اطلاعات و همچنین برداشت‏های اشتباه مُتداول در مورد چگونگی انجام مدیریت دانش وجود دارد. به عنوان مثال این دیدگاه ساده‌اِنگارانه و اشتباه که صرفاً خرید یک سیستم مبتنی بر تکنولوژی برای خلق ارزش از دانش کافی خواهد بود. هر سازمانی باید راهکار مدیریت دانش مُختص به خود را طراحی کند که منعکس‌کننده نیازها و شرایط خاص آن سازمان باشد.

هدف استاندارد ایزو ۳۰۴۰۱ تعیین یکسری اصول برای مدیریت دانش است:

به عنوان یک راهنما برای سازمان‏ هایی به کار می‌رود که قصد دارند در بهینه‌سازی ارزش از دانش سازمانی شایسته‌ تر شوند.

به عنوان مبنایی برای ارزیابی و تشخیص چنین سازمان‏ های شایسته‏ ای توسط ممیزهای ذی‌ صلاح.