امید اشکانی شنبه 15 شهریور 1399 08:28 ق.ظ نظرات ()

طرح ریزی پیشاپیش کیفیت محصول یا APQP ، مجموعه ای از مدارک است که در قالب یک روش نظامند از فاز تولید قطعه در سازمان تا فاز تحویل به مشتری اجرایی می شود. شاید بتوان APQP را یکی از مجموعه مدارک بسیار مهم در سیستم مدیریت کیفیت دانست که اجرای صحیح آن منجر به افزایش رضایت مشتری و کاهش شکایات و حتی ضایعات خطوط تولید می گردد. 

Advanced Product Quality Planning APQP - A Structured Process, Production  Management Software, Production Planning Software, प्रोडक्शन कंट्रोल  सॉफ्टवेयर, निर्माण नियंत्रण सॉफ्टवेयर - Digital Design ...

در پژوهش حاضر، در یک سازمان تولید کننده قطعات ریخته گری و فورج، برای 5 محصول مختلف سازمان، APQP تعریف و تدوین شد. برای هر کدام از این محصولات، کلیه مدارک لازم نظیر لیست مواد اولیه، آنالیز حالات خرابی، طرح های کنترل، چارت و برگه های فرآیند تولید و سایر موارد تدوین شد. نتایج بررسی در یک بازه زمانی 3 ماهه نشان داد، در اثر جاری سازی مدارک در سازمان، به طور میانگین برای 5 محصول، برگشتی از خط مشتری و همچنین شکایت مشتری به ترتیب 30 و 68 درصد کاهش داشته اند. ضایعات خطوط تولید نیز با کاهش 41 % رو به رو شد. همچنین نتایج نشان داد در این بازه زمانی با استفاده آنالیز حالات خرابی بالقوه 37 اقدام اصلاحی در سازمان تعریف شد که حاصل آن در طرح های کنترل، افزایش 70 درصدی کنترل های فرآیندی بوده است.

برای دانلود متن کامل مقاله بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

dh3p_240_f_14704875_gdplcq6gdm8swc3rubygeaas41sqoyyv.jpg