تبلیغات
گروه مشاورین مجکا - مطالب هفته اول بهمن 1397
منوی اصلی
گروه مشاورین مجکا
یک گام به جلو، حتی در سخت ترین شرایط.
 • امید اشکانی یکشنبه 7 بهمن 1397 10:25 ب.ظ نظرات ()

  مقدمه

  ابزار SWOT به‌طور خلاصه فرصت‌ها و تهدیدات محیط خارج از مرزهای سازمان را در تقابل با نقاط قوت و ضعف داخلی بررسی می‌کند؛ بنابراین برای ارزیابی تناسب میان سازمان با محیط و زمینه‌ای که در آن کار می‌کند، یکی از بهترین ابزارهای موجود می باشد. فرضیه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه هر سازمانی که تناسب بیشتری با محیط فعالیتش داشته باشد، نسبت به سازمان‌هایی که فاقد تناسب هستند، شانس بقای بیشتری دارد. درواقع داشتن خلاصه‌ای از فرصت‌ها، تهدیدات، نقاط قوت و نقاط ضعف اساسی، تأثیر به سزایی در توسعه استراتژی سازمان خواهد داشت، بنابراین آشنایی با این ابزار مهم است.

  ماتریس SWOT یا مدل خط و مشی هاروارد، ابزار تحلیلی بسیار کارآمدی است که برای شناسایی محیط بیرونی و درونی سازمان به کار برده می شود. از این ماتریس در مدیریت استراتژیک و همین طور بازاریابی به منظور شناخت محیط سازمان استفاده می شود. این ابزار در چین پس از ابزار PEST (تحلیل عوامل سیاسی-اقتصادی-اجتماعی و تکنولوژیک) رتبه دوم مقبولیت را کسب کرده است.

  ماتریس SWOT از حروف ابتدای مفاهیم قوت (Strength)، ضعف (Weakness)، فرصت (Opportunity) و تهدید (Threat) تشکیل شده است. در این ماتریس مفاهیم قوت و ضعف به محیط درون سازمان و فرصت و تهدید به محیط بیرون سازمان مربوط می شود.

  swot-screenshot-8001-w1000.png

  مروری بر تاریخچه SWOT

  به طور کلی از نظر تاریخی پیش زمینه مشخصی برای شروع استفاده از SWOT وجود ندارد. برخی از مشخصه‌های این ماتریس به مدرسه کسب‌ و کار هاروارد و کتاب سیاست‌های کسب ‌و کار نوشته اندروز، گات، لرند و کریستینسن باز می‌گردد. با این‌ حال در این کتاب تنها به فرصت‌ها، خطرات، محیط و مشکلات اشاره شده است و مرجع آن نیز سخنرانی پروفسور کنت اندروز است. دیدگاهی دیگر آن است که SWOT از پژوهش استنفورد به سرپرستی آلبرت همفری در سال ۱۹۶۰ مشتق شده است. تا سال ۱۹۶۰ هر شرکتی یک «مدیر برنامه‌ریزی شرکتی» داشت و «انجمن برنامه‌ریزی بلندمدت شرکتی» در آمریکا شکل گرفته بود اما مشکلی وجود داشت. در این مطالعه شرکت‌های موجود در لیست فورچون ۵۰۰ مورد بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود چرا برنامه‌ریزی‌های سازمانی اغلب بین مراحل طراحی و اجرا شکست می‌خورند و چگونه می‌توان با این موضوع مقابله کرد. بر اساس یافته‌های یک پژوهش، یک «زنجیره منطقی هشت‌گانه» به‌عنوان یک نظام جدید معرفی شد. دو مرحله اول این زنجیره بر درک درست ارزش‌های شرکت و توان ارزیابی مناسب از موقعیت کسب‌وکار متمرکز بود. با توجه به اینکه توسعه یک متدولوژی برای تعیین ارزش‌ها کاری دشوار بود، تیم پژوهشگران تصمیم گرفت تا بر سنجش و ارزیابی آن‌ها تمرکز کند و این را مورد ارزیابی قرار دهد که چه چیزی برای حال و آینده شرکت خوب یا بد تلقی می‌شود. وقتی از خوب بودن چیزی در زمان حال و شرایط فعلی حرف می‌زنیم یعنی اوضاع «رضایت‌بخش» است. خوب بودن در آینده یعنی با «فرصت‌ها» سروکار داریم. این در حالی است که بد بودن چیزی در زمان حال از وجود نوعی «کاستی و کمبود» حکایت داشت و بد بودن مقوله‌ای در آینده نشان‌دهنده وجود «تهدید» برای شرکت بود. این تجزیه تحلیل با نام اختصاری SOFT (متشکل از حروف اول کلمات Satisfaction، Opportunity، Fault و Threat) شناخته شد. این ابزار در سال ۱۹۶۴ در کنفرانسی در زوریخ ارائه شد. چند نفر از اعضای این تیم پژوهشی، چارچوب را تغییر دادند و به جای «کاستی» از عبارت «نقطه‌ضعف» استفاده کردند و در نتیجه SWOT متولد شد.

  swot-analysis-header1.png 

  روش پیاده سازی SWOT

  گام یک: شناسایی عوامل فرصت و تهدید خارجی

  در سازمان شما، نیاز است کلیه واحدها بر اساس فرم های موجود، ابتدا باید عوامل داخلی و خارجی که بر سازمان موثر هستند را شناسایی کنند. به عنوان یک پیشنهاد، نیاز است تمامی واحدها جداگانه این کار را انجام داده و سپس در جلسات مدیریتی این موضوع جمع بندی شود.

  گام دو: شناسایی عوامل قوت و ضعف داخلی

  همانند آنچه در گام یک بیان شد، بازهم تمامی افراد سازمان اقدام به جمع آوری نقاط قوت و ضعف در سازمان کرده و در جلسات مدیریتی این نقاط قوت و ضعف جمع بندی شود. باید توجه کنید در این شرایط امکان دارد تعداد زیادی از نقاط قوت و ضعف یا حتی فرصت و تهدید به صورت مشترک بوده و در نهایت در جلسات جمع بندی مدیریتی بعد از جمع بندی تمام واحدها، تعداد مشخصی از 4 پارامتر به وجود آید.

  گام سه: تشکیل ماتریس ارزیابی عوامل داخلی و خارجی

  پس از اینکه تمامی نقاط  قوت و ضعف، فرصت ها و تهدیدها در جلسات مدیریتی جمع بندی و مشخص شد، ماتریس های ارزیابی عوامل داخلی (IFE) و ارزیابی عوامل خارجی (EFE) تشکیل می‌شود. همانطوری که اشاره کردیم، تمامی نقاط ضعف و قوت که مربوط به محیط داخل سازمان است در ماتریس IFE و فرصتها و تهدیدات محیط خارجی در ماتریس EFE تجزیه و تحلیل می شوند و  پس از آن وارد ماتریس QSPM شده و نمره دهی می شوند.

  swot-seo.png

  گام چهار: تعیین وضعیت سازمان پس از نمره دهی

  با جمع بندی و نمره دهی نهایی در سازمان و تشکیل ماتریس SWOT چهار استراتژی برای سازمان شما ایجاد خواهد شد که به شرح زیر دسته بندی می شود:

  استراتژی های محافظه کارانه:  سازمان در این شرایط باید محافظه کارانه برخورد کند. در این استراتژی هدف استفاده از مزیت های موجود برای رفع نقاط ضعف می باشد.

  استراتژی های تدافعی: سازمان در این شرایط در وضعیت مناسبی قرار ندارد. هدف از این استراتژی، کم کردن نقاط ضعف داخلی و پرهیز از تهدیدات ناشی از محیط خارجی است. معمولا در چنین شرایطی سازمان در وضعیت مخاطره آمیز قرار دارد.

  استراتژی های تهاجمی :یکی از بهترین وضعیت ها در سازمان، استراتژی تهاجمی است که سازمان می تواند از فرصت ها بیشترین استفاده را ببرد. در این استراتژی، سازمان با تکیه بر قوت های داخلی بیشترین بهره را از فرصت های خارجی می برد. به همین دلیل بیشتر سازمان ها تمایل دارند در این موقعیت قرار بگیرند.

  استراتژی های رقابتی :در این موقعیت هدف سازمان این است که روش هایی استفاده شود تا با استفاده از نقاط قوت داخلی از تاثیر منفی تهدیدات خارجی جلوگیری شود.


  شما می توانید برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع به دو لینک زیر مراجعه کنید.

  ·         Hill, T. and Westbrook, R. (1997). SWOT analysis: it’s time for a product recall. Long Range Planning, 30(1), 46-52.

  ·         Pickton, D.W. and Wright, S. (1998). What’s SWOT in strategic analysis? Strategic Change, 7(2), 101-109.

  ·          

  به زودی نمونه فرم های خام به همراه آموزش کامل در سایت بارگذاری خواهد شد. 

  در صورت نیاز به آموزش و همچنین دریافت مشاوره با ما در تماس باشید. 

  o.ashkani@yahoo.com


  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 بهمن 1397 10:35 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • امید اشکانی یکشنبه 7 بهمن 1397 10:07 ب.ظ نظرات ()

  استاندارد ISO 8573 مجموعه استانداردهای بین المللی مرتبط به کیفیت هوای فشرده می باشد که شامل ۹ قسمت مجزا می باشد. در قسمت اول ISO 8573 کیفیت های مورد نیاز هوای فشرده را تعیین می کند و در قسمت های ۲ تا ۹ به روش های تست آلودگی های مختلف می پردازد. استاندارد ISO 8573 استانداردی است که در آن مقدار آلودگی مجاز در هر متر مکعب از هوای فشرده را مشخص می کند و همچنین آلودگی های اصلی که شامل ذرات جامد، آب و روغن می باشد را لیست میکند. میزان خلوص هر کدام از این آلودگی ها بسته به کلاس هوای فشرده متغیر می باشد که در جدول زیر مقدار مجاز هر کدام از آنها متناسب با کلاس مربوطه به اختصار آورده شده است:

  253.png

  استاندارد ISO 8573 برای کیفیت هوا، با بالا بردن آگاهی مصرف کنندگان از چگونگی اندازه گیری و تعیین کیفیت هوای فشرده، در خدمت صنعت است. با استفاده از این، کاربر نهایی می تواند تصمیمات صحیح نسبت به عملکرد فیلتراسیون مورد نیاز برای تولید یک سطح کیفی خاص را اتخاذ کند. اما باید توجه شود که استاندارد ISO 8573 نحوه تست و رتبه بندی فیلترها را در نظر نمی گیرد. در همین زمینه نیز استاندارد ISO 12500 طرح تست و آزمایشات مورد نیاز برای آزمایش فیلترهای جذب بخار هیدروکربنی مورد استفاده در سیستم های هوای فشرده را برای تعیین اثربخشی آنها در حذف گازهای هیدروکربن مشخص می کند.

  استاندارد ISO 12500 یک استاندارد چند بخشی است که استاندارد ISO 12500-1 شامل تست فیلترهای تلفیقی برای عملکرد حذف آیرودینامیک است. استاندارد ISO 12500-2 ظرفیت تخلیه بخار فیلتر جذب را اندازه گیری می کند و استاندارد ISO 12500-3 برای تست فیلترهای ذرات برای حذف مواد آلاینده جامد مورد نیاز است.

  برای دانلود استاندارد ISO 8573-1 کلیک کنید.

  برای دانلود استاندارد ISO 8573-2 کلیک کنید.

  برای دانلود استاندارد ISO 8573-3 کلیک کنید.

  برای دانلود استاندارد ISO 8573-4 کلیک کنید.

  برای دانلود استاندارد ISO 8573-5 کلیک کنید.

  برای دانلود استاندارد ISO 8573-6 کلیک کنید.

  برای دانلود استاندارد ISO 8573-7 کلیک کنید.

  برای دانلود استاندارد ISO 8573-8 کلیک کنید.

  برای دانلود استاندارد ISO 8573-9 کلیک کنید.

  برای دانلود استاندارد ISO 12500-1 کلیک کنید.

  برای دانلود استاندارد ISO 12500-2 کلیک کنید.

  برای دانلود استاندارد ISO 12500-3 کلیک کنید.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 بهمن 1397 10:24 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • امید اشکانی شنبه 6 بهمن 1397 10:17 ب.ظ نظرات ()

  QFD = Qulity Function Deployment

  اولین بار QFD در صنایع سنگین میتسوبیشی در زمینه کشتی سازی توسط ژاپنی ها به کار گرفته شد. به همین دلیل بسیاری از افراد مبدا شروع QFD را شرکت میتسوبیشی می دانند. به زبانی ساده، هدف QFD تبدیل خواسته‌های ارزیابی شده مشتری به مشخصات فنی معادل در محصول است. یعنی ببینیم مشتری چه می‌خواهد و آن را از طریق نظم و جامعیتی که QFD به فرایند طراحی محصول می‌دهد، در محصول بروز می‌دهیم. در صنایع مختلف برای QFD فواید بسیاری را ذکر کرده‌اند. مقالات بسیاری در زمینه توسعه محصول براساس نیازهای بازار با کمک QFD نوشته شده است. بیشترین کاربرد این روش در صنایع ماشینی و الکترونیکی بوده و حتی در صنعت هوا- فضا نیز از آن استفاده می‌شود.  

  از QFD می توان به عنوان ماشین مترجم «نیازمندی های مشتریان» به «مشخصات فنی و مهندسی » یا به عبارتی مبدل تقاضاهای مشتریان به ویژگی های کیفیت و آماده ساختن یک طرح کیفیت برای محصول نهایی از طریق گسترش سیستماتیک روابط بین تقاضاهای مشتری و ویژگی های کیفیت محصول، تعریف نمود.

  در مورد معادل فارسی Quality Function Deployment این نکته قابل ذکر است که خود عبارت انگلیسی برگرفته از معادلی ژاپنی است که در آن بویژه در واژه Deployment اختلاف نظر وجود داشت. تا مدتی بجای این واژه از واژه‌های Development یا Evolution استفاده می‌شد. هدف، استفاده از لفظی بود که واجد مفاهیم توسعه، تغییر و خلاقیت باشد. در هر صورت، آن چه هم‌اکنون به عنوان معادل فارسی برگزیده شده «گسترش» ناقص به‌نظر می‌رسد و شاید واژه «ارتقا» برای آن بهتر باشد.

  AQFO_qfd_-_Copy.jpg

  در یک دسته بندی کلی می توان اهداف QFD را به صورت زیر دسته بندی نمود: 
  زمان کوتاه­تر توسعه محصول (25 الی 30 درصد)
  کاهش تعداد دفعات تغییر در طرح های مهندسی (25 الی 50 درصد)
  کاهش هزینه های اولیه معرفی محصول به بازار
  رضایت مشتریان از تأمین خواسته­ها و الزامات آنها
  بهبود قابلیت­ های ساخت محصول
  ایجاد یک بانک اطلاعاتی مناسب برای استفاده و کاربردهای آتی

  یکی از قدیمی ترین روش های پیاده سازی QFD روش HQQ است. این روش یکی از معروفترین و قدیمی‌ترین روش‌های اجرای QFD بوده و وظیفه آن ایجاد اهمیت‌های مربوط به مشتری است. در این روش، اولویت‌بندی خواسته‌های مشتری از طریق بازاریابی و توسط خود او انجام می‌گیرد. برخی‌ها، HOQ را مبنای QFD می‌دانند و گاهی به آن بهترین تکنیک مدیریت کیفیت جامع و گسترش کارکردهای کیفیت اطلاق می‌کنند. این روش، طرح تکامل‌یافته QFD است و در اغلب موارد QFD را معادل آن در نظر می‌گیرند. برنامه ریزی کالا، گسترش و توسعه عناصر، برنامه‌ریزی فرایند و عملیات تولید، عناصر اصلی آن تلقی می‌شود. امروزه نیز از تکنیک های مدرن نظیر تکنیک چهار ماتریسی، هشت ماتریسی و شانزده ماتریسی استفاده می شود. 

  به زودی دستورالعمل QFD با استفاده از تکنیک چهار ماتریسی به طور کامل و با فرم ها در سایت بارگذاری خواهد شد. 

  در صورت نیاز به مشاوره و یا آموزش در زمینه QFD با ما در تماس باشید.
  o.ashkani@yahoo.com
  09368200762

  آخرین ویرایش: شنبه 6 بهمن 1397 10:19 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 7 1 2 3 4 5 6 7