منوی اصلی
گروه مشاورین
یک گام به جلو، حتی در سخت ترین شرایط.
 • امید اشکانی دوشنبه 6 اسفند 1397 01:42 ب.ظ نظرات ()

  امروزه لوله های بدون درز کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارند. این لوله ها با قطرهای مختلف در صنایعی نظیر خودروسازی، نفت و گاز و سایر صنایع کاربرد دارند. لوله های بدون درز به صورت اكسترودینگ توسط قالب‌های مختلف تولید می‌شود. اصولا تولید لوله های بدون درز مستلزم فرایندی است که طی آن یک شمش فولادی تبدیل به لوله می گردد.

  لوله های بدون درز از شمش های فولادی تولید می شوند که آنها عموما با کشش و نورد شمش های گرد فولادی تولید می شوند. البته باید توجه شود تولید از مقاطع چهار گوش نیز امکان پذیر است اما باعث بالا رفتن هزینه تولید  می گردد.

  نکته جالب درباره روش تولید لوله های بدون درز این است که تولید از سایزهای بزرگتر به کوچکتر می باشد و سایزهای 2/1 و4 /3 و 1 اینچ معمولا به روش سرد می باشد یعنی برای تولید سایز 2/1 اینچ ابتدا باید شمش 76 پس از حرارت سوراخ 2/1 ایجاد می شود و پس از نورد وکشش درخط تولید لوله 4/1، 1 اینچ تولید شده و پس از آن با روش سرد لوله 4/1، 1 کشیده شده و پس از اسید کاری و طی چند مرحله کشش به سایز  2/1 اینچ می رسند. این روش اولین بار توسط مهندسی آلمانی بنام مانیسمان بکار رفت و به همین دلیل است که امروزه در کشور ما این لوله ها با نام مانیسمان نیز شناخته می شوند.

  product-250x250_f6b74fe46a15.jpeg 

  مراحل تولید لوله به شرح زیر است:

  1- برش:

  در این مرحله، شمش اولیه را مطابق با ابعاد مشخص شده برش می دهند. این ابعاد می تواند مطابق با خواسته مشتری و یا نقشه های فنی باشد. (ممکن است این شمش تولید داخل یا تولید کشورهایی چون اکراین باشد)

  2- مرحله گرمادهی:

  شمش را داخل کوره های قوسی که با استفاده از سوخت گاز گرمادهی می شوند گرم می کنند تا به مرحله سرخ شدن برسد

  3- سامانه لخ پرس :

  در این مرحله شمش را بوسیله لخ پرس سوراخ می کنند. این عملیات جزء عملیات های بسیار حساس می باشد.

  4- دستگاه اللنگاتور:

  فولاد گرم شده را با دستگاه اللنگاتور گرد می کنند.

  5- مرحله شلیک سمبه به داخل شمش فولادی:

  میتوان گفت این مرحله جالب ترین مرحله تولید می باشد. این مرحله مرحله شلیک سمبه به داخل شمش فولادی     می باشدکه با سرعتی بالا سمبه ای به طول12 متر راداخل شمش فولادی می کنند که باعث فرم پذیری شمش فولادی می شود.

  6- تاب گیری:

  در این مرحله اگر لوله مقدار کمی تاب داشته باشد صاف و یکدست می شود. عملیات تابگیری در بسیاری از کارخانجات تولیدی سنتی به صورت چشمی انجام می شود که باید توجه داشت نیاز است دقت بالایی به کار گرفته شود.

  7- جداسازی سمبه:

  در مرحله آزاد سازی سمبه، سمبه داخل لوله از آن جدا می گردد.

  8-  مرحله کروی :

  در این مرحله سروته لوله گرفته می شود و لوله به حالت گرد در می آید.

  9- مرحله کشش:

  در این مرحله لوله را به اندازه های گوناگون تا 24 متر تحت کشش قرار می دهد. استحکام کششی دما بالای لوله از مسائل بسیار پر اهمیت است.

  10- مرحله سرد کردن:

  لوله را با آب و با فرایندی مخصوص خنک می کنند. باید توجه کرد بررسی ریزساختاری پس از عملیات در این مرحله بسیار پر اهمیت است.

  11- مرحله اندازه گیری:

  لوله خنک شده به انتخاب مشتری برش داده میشود. برش های لوله ها معمولا 6 متری است و این متراژ در بازار مرسوم تر است.

  12- مرحله آزمایش یا تست:

  نیاز است تست های مختلفی بر روی لوله انجام شود. تست های اصلی را به صورت زیر دسته بندی می کنیم:

  12-1- تست کشش لوله ها مطابق با استانداردهای مجاز.

  12-2- بررسی ریزساختاری قطعات.

  12-3- بررسی ریزسختی سنجی لوله ها.

  13- مرحله کونیک شدن دو سر لوله :

  به منظور تسهیل در امر جوشکاری قطعات در این مرحله سر و ته لوله با دستگاه کونیک و صاف می شود.

  14- عملیات های تکمیلی درخواستی مشتری

  در این مرحله عملیات هایی نظیر پولیش، روکش دهی سطحی و عملیات های تکمیلی مورد نظر مشتری اجرا و نهایی سازی می شود.

  15- بسته بندی:

  در مرحله پایانی لوله ها بسته بندی می شوند. شکل بسته بندی معمولا به درخواست مشتری خواهد بود. 

  برای دانلود استاندارد DIN 2240 کلیک کنید. 

  آخرین ویرایش: دوشنبه 6 اسفند 1397 01:44 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • امید اشکانی جمعه 3 اسفند 1397 11:00 ب.ظ نظرات ()
  ارزیابی انطباق چیست ؟
  ارزیابی انطباق به این مفهوم است که فرآورده ها، خدمات، فرایندها، سیستم ها و اشخاص ویژگی های مشخص شده و تعیین شده را تامین می نمایند. در ارتباط با نوع فراورده، سیستم و معیارهای مورد آزمون، ممکن است نیاز باشد که قانون گزاران نحوه اجرای ارزیابی انطباق را بوسیله تهیه کننده، خریدار، قانون گزار و یا توسط یک نهاد مستقل، ارزیابی را انجام دهند. ممکن است قوانین و مقررات  تعیین کننده این باشند که کدام یک از این اعضا و تشکیلات فعالیت ارزیابی انطباق مورد نظر را با سطح خطری مشخص را انجام دهند. ارزیابی انطباق می تواند صدور گواهینامه یا اعلام نیاز به بر طرف کردن مغایرت ها و یا عدم صدور گواهی نامه منجر شود. ارزیابی انطباق شرایط مختلفی دارد که می تواند به صورت زیر انجام شود: 

  الف : ارزیابی انطباق شخص اول 
  این ارزیابی در زمانی صورت می گیرد که یک شخص و یا سازمانی که فراورده ای را تولید کرده با توجه به اظهار تهیه کننده به انطباق با نتایج آزمون حاصل از آزمایشگاه خود یا از خود آزمایشگاه دیگر یا خارج از محدوده ثابت می کند که آزمون فراورده های تهیه کننده با استانداردهای مورد نظر مطابق است .

  ب : ارزیابی بر انطباق شخص دوم
  این ارزیابی در زمانی صورت می گیرد که شخص یا سازمانی که دارای کاربری نظیر نهادهای مدارک دهنده می باشد با آزمون های مشاهده ای یا انجام سایر تصدیق ها با استاندارها، مستقیما بر روی نمونه های اصلی، یا از میان بازرسی و نظارت بازار یا هردو انجام می گیرد.

  پ : ارزیابی انطباق شخص سوم 
  زمانیکه یک نهاد  ارزیابی انطباق مستقل، بازرسی و آزمون فراورده یا سیستم با استانداردها را تائید می کند.نتایج، حقوق انحصاری نهاد ارزیابی انطباق و تهیه کننده می باشد. به هر حال این نتایج ممکن است در صورت لزوم برای قضاوت مسئولین تهیه شود. مسئول قانون گزاری ممکن است در زمانیکه فعالیت های ارزیابی انطباق را به تنهایی انجام می دهد به عنوان شخص سوم مورد ملاحظه قرار گیرد.
  در بعضی موارد قانون گزاران آرزو می کنند که در نتایج ارزیابی انطباق سطح اطمینان بیشتری را داشته باشند. این مورد ممکن است مقررات فنی خاصی را نیازمند باشد که کفایت ارزیابی انطباق را که به طور رسمی مشخص شده را نیز شامل گردد. چنین کفایت و شایستگی ممکن است از میان سایر وسایل از طریق تائید صلاحیتتوسط یک نهاد مستقل تائید صلاحیت که اغلب توسط دولت ایجاد می گردد احراز گردد. 
  در جدول زیر نمونه هایی از انواع مستندات ارزیابی انطباق مثال هایی از مستندات ارزیابی انطباق از ایزو و IEC در جدول زیر ارائه شده است .
   Capture.jpg

  آخرین ویرایش: جمعه 3 اسفند 1397 11:33 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic